Gebeliğe bağlı gelişen diyabet hastalığı konusunda anne adaylarını bilgilendirmek, gebelikte diyabet ve diyabetin doğmamış bebekleri üzerindeki etkilerini, gebelikte oluşabilecek akut ve kronik komplikasyonların oluşmasını önlemek amacıyla Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Gestasyonel Diyabet Okulu açılmıştır.

Gebelik diyabeti olan anne adaylarına şeker hastalığı, risk grupları, nasıl oluştuğu, anne ve bebek üzerindeki olumsuz etkileri, tanı ve tedavisi (kan şekeri ölçümü ve önemi, insülin kullanımı) ayak bakımı, beslenme düzeni, egzersiz, hastalıkla baş etme ve yönetme becerileri konusunda ilgili uzmanlar tarafından eğitim verilmektedir.

Eğitimler:

  • Kadın Doğum Uzmanı
  • Dahiliye Uzmanı
  • Diyabet Eğitim Hemşiresi
  • Diyetisyen
  • Gebe Eğitim Ebesi
  • Psikolog

Tarafından verilmektedir.

Sunulan bu eğitim hizmeti ile gebelikte yaşanan diyabette akut ve kronik komplikasyonları önleyerek, sağlık hizmetlerine ayrılan bütçe harcamalarını azaltmak hedeflenmektedir.

Bir ay boyunca haftada iki saat verilen eğitimlerde anne adaylarına ara öğün desteği sunulmaktadır. Eğitimler ücretsiz olup eğitim sonunda katılım sağlayan anne adaylarına sertifika verilmektedir.

Türkiye'de ilk kez kurumumuz Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde açılan Gestasyonel Diyabet Okuluna katılmak isteyen anne adayları hastanemiz diyabet eğitim polikliniğimize bizzat veya 0262 317 80 00 / 1698 nolu dahili telefonu arayarak kayıt yaptırabilirler.© Kocaeli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği 2017