ANNE OTELİ

Doğum sonrası yeni doğan yoğun bakımda tedavi gören bebeklerin sık aralıklarla anne sütüyle beslenmesi, bu nedenle annelerin hastaneden uzaklaşmaması, annelerin bebekleri ile daha rahat ilgilenebilmeleri için sağlık tesislerimizde “Anne Oteli” uygulamasına başlanmıştır.

Anne sütünün yenidoğan bebekleri için en kaliteli besin olduğu ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiği bilimsel verilerle kanıtlanmıştır. Anne ve bebek arasındaki bağın doğumdan hemen sonra geliştiği ve bu bağın kuvvetine göre süt üretiminin artığı göz önüne alındığında annelerin bebeklerinden uzak kalmaması gerekmektedir.

 Yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde refakatçi kabulü olmadığı için bebekler anne ile olan tensel temastan ve anne sütünden nispeten mahrum kalmaktadır. Ayrıca yeni doğum yapmış anne kendi travmasını atlatmadan 2 saatte bir sağlık tesisine bebeğini emzirmeye gitmek zorunda kalmaktadır. Bu durum anneyi hem psikolojik hem de fizyolojik anlamda yıpratmaktadır.

Sağlık Bakım ve Hasta Hizmetleri Daire Başkanlığı görev tanımları arasında olan “Sağlık kuruluşlarında, hasta ve refakatçilerine yönelik hizmet vermek üzere sağlık otelleri ve anne otellerinin planlanması, standartlarının belirlenmesi, planlamalara uygun olarak kurulması ve işletilmesi ile ilgili işlemleri yürütmek.” maddesinden hareketle Derince Eğitim Araştırma Hastanesinde 13 ve Darıca Farabi Devlet Hastanesinde 6 yatak kapasiteli Anne Otellerinin kurulması için 2013 yılında çalışmalar başlatılmıştır.

 Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi Alikahya Yerleşkesi binasında, hizmet veren  Anne Otelimiz revize edilerek annelerimizin hizmetine sunulmuştur. Darıca Farabi Devlet Hastanesinde bulunan anne otelimizde revizyon çalışmalarımız devam etmektedir.

Anne otelinde misafir olan annelere anne sütünün önemi,  sütün sağılması ve bebek bakımı konusunda eğitimler verilmekte, annelerin kendilerini ev ortamında hissedebilmeleri için gerekli koşullar sağlanmaktadır.© Kocaeli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği 2017